Podsumowanie roku 2018 i plany na rok 2019

Warszawa, 08.01.2019
Miniony rok był dla API Folie Polska kolejnym, jak podaje kierownictwo firmy, ważnym okresem w jej dotychczasowej działalności. Zakres kompetencji przedsiębiorstwa – po przekształceniach w API Group – został rozszerzony o konfekcjonowanie i dystrybucję folii pigmentowych do klientów z wybranych krajów Europy Zachodniej. Jego obroty w skali globalnej wzrosły, także za sprawą pozyskania nowych odbiorców z Polski, o ok. 20%. Park maszynowy zakładu API Folie Polska w podwarszawskim Piasecznie został rozbudowany o kolejne urządzenia do cięcia folii. Na rok 2019 zaplanowane są dalsze inwestycje sprzętowe, firma przewiduje też systematyczny wzrost udziałów rynkowych. Jak zapowiada Katarzyna Kozińska – dyrektor zarządzająca API Folie Polska, jednym z największych wyzwań będzie rozpowszechnienie w naszym kraju wytwarzanych przez API laminatów (tj. kartonów wzbogaconych o folię metalizowaną lub holograficzną), stanowiących jeden ze strategicznych segmentów firmę działalności biznesowej.

„Portfolio API Group składa się z trzech działów – mówi Katarzyna Kozińska. – Dotychczas na polskim rynku koncentrowaliśmy się na popularyzacji wśród tutejszych drukarń i przedsiębiorstw przemysłowych różnego rodzaju folii produkowanych przez naszą firmę: metalizowanych do tłoczenia na gorąco i zimno, w tym pigmentowych, oraz holograficznych, podbijających serca właścicieli marek z całego świata. Dzięki wysokiej jakości samych produktów, jak też wszechstronnej aktywności, w obu przypadkach udało nam się zwiększyć udziały rynkowe, pozyskując nowych kontrahentów i rozszerzając współpracę z dotychczasowymi odbiorcami. Natomiast w roku 2019 jednym z naszych największych wyzwań będzie popularyzacja na polskim rynku produkowanych przez API laminatów, tj. kartonów pokrytych folią dekoracyjną. Mamy nadzieję, że zaawansowane technologicznie rozwiązania takie jak Fresnel Lens – pierwszy laminat soczewkowy, jaki pojawił się na rynku, czy też Transmet – nie zawierający folii laminat klasy high-end, przeznaczony do uszlachetniania opakowań tekturowych zadrukowanych w technice wklęsłodrukowej, spotkają się z dużym zainteresowaniem polskich drukarń”.
Jak podkreśla Katarzyna Kozińska, potencjał API w zakresie laminatów jest bardzo duży, a firma – dzięki bezpośredniej obecności w Polsce z własnym oddziałem, ma tu przewagę nad konkurencją: „Wśród docelowych odbiorców tego typu podłoży są w zasadzie wszystkie arkuszowe drukarnie offsetowe, wyposażone w maszyny umożliwiające obsługę grubych kartonów wysokogramaturowych. W minionych latach do Polski trafiło wiele tego typu urządzeń, budując odpowiednio duży potencjał tego rynku. W naszym kraju działają też znaczące firmy zajmujące się usługowym uszlachetnianiem druków, m.in opakowań – to kolejna grupa ewentualnych użytkowników laminatów API. Dzięki kilkuletniej już, bezpośredniej obecności mamy dość solidne rozpoznanie tego rynku, teraz pora na popularyzację na nim kolejnych materiałów z naszej oferty”.

Coroczne wzrosty i plany dalszej ekspansji, jak też obsługa rynków zagranicznych, wymuszają kolejne zakupy sprzętowe do zakładu produkcyjnego API Folie Polska. W związku z przejęciem znaczącej części biznesu związanego z foliami pigmentowymi, firma zakupiła dwie maszyny do ich cięcia i konfekcjonowania. Na rok 2019 planowana jest kolejna inwestycja, tym razem w maszyny do cięcia folii do tłoczenia na zimno i na gorąco. „Ten drugi zakup związany jest z rosnącym popytem na nasze folie do cold- i hot-stampingu – kontynuuje Katarzyna Kozińska. – Na podstawie ubiegłorocznych wyników sprzedaży, kilka z nich można śmiało określić mianem przeboju rynkowego. Najpopularniejszą nieustannie pozostaje metalizowana folia do tłoczenia na gorąco MV-PLUS, często będąca – jako najbardziej wszechstronna –materiałem pierwszego wyboru klientów API przy licznych aplikacjach opakowaniowych. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się także nasze inne folie do tłoczenia na gorąco np. ZR i JP, dedykowane trudnym podłożom, gdzie znajduje zastosowanie – także coraz powszechniej stosowany – druk UV”.
Wśród folii do cold stampingu, które również są przetwarzanie w podwarszawskim zakładzie API Folie Polska, dyrektor zarządzająca firmy zwraca uwagę na znaną od lat serię TU (przeznaczoną do zastosowań arkuszowych) oraz relatywnie nowy produkt – TA+, dedykowany produkcji wąskowstęgowej. „Ta druga została udoskonalona m.in. pod względem zadrukowywania i przylegania farby do podłoża – parametrów kluczowych przy realizowanych z jej udziałem aplikacji przemysłowych, np. produkcji etykiet czy opakowań. Swoją światową premierę miała na targach Labelexpo, natomiast w Polsce promowaliśmy ją m.in. podczas konferencji dedykowanej etykietom samoprzylepnym, zorganizowanej przez wydawnictwo Polski Drukarz”.
Jak dodaje Katarzyna Kozińska, aktywny udział w wydarzeniach branżowych to jeden z ważniejszych aspektów działalności API w kontekście bezpośrednich spotkań z klientami i partnerami handlowymi firmy: „W skali globalnej bierzemy udział w licznych imprezach targowych i konferencyjnych i podobnie jest w Polsce. Spośród ubiegłorocznych warto wymienić m.in. targi Packaging Innovations czy jesienną konferencję Inkredible Printing World, zorganizowaną przez firmę hubergroup Polska wraz z jej partnerami. Obecność na tej drugiej imprezie okazała się strzałem w dziesiątkę. Konferencja była bowiem okazją do spotkania w jednym miejscu z przedstawicielami setek polskich drukarń offsetowych i fleksograficznych i zaprezentowania im naszej, wciąż rozbudowywanej oferty”.

Ubiegły rok przyniósł ważne zmiany i nowości nie tylko w polskiej filii API Group, ale też w całej firmie. Zrealizowane zostały m.in. wielomilionowe inwestycje w rozbudowę i modyfikację działalności jej zakładów produkcyjnych w Lawrence (USA) oraz centrum dystrybucyjnego w Amsterdamie. Na rynku pojawiła się nowa wersja API Trends Folio – specjalnego wydawnictwa, uwzględniającego najnowsze trendy w branży opakowaniowej i prezentującego przykłady zastosowania materiałów API, zbieżne z oczekiwaniami klientów. Publikacja jest owocem pracy zespołu kreatywnego API Group, którym kieruje David Peters. Zakres jego kompetencji obejmuje m.in. spotkania z klientami firmy z całego świata, a także projektantami graficznymi, przedstawicielami agencji reklamowych czy właścicielami marek. „Polska jest krajem, który David Peters odwiedza systematycznie. Podobnie będzie w roku bieżącym, kalendarz naszych wspólnych spotkań powoli się zapełnia – mówi Katarzyna Kozińska. – Co ciekawe, wiele z nich poświęconych jest nie tyle aspektom produkcyjnym czy przemysłowym, ale właśnie kreacji, tworzeniu nowych projektów opakowań, wdrażaniu innowacyjnych a zarazem niebanalnych pomysłów. W swoich działaniach API korzysta m.in. z kolejnych badań, zamówionych przez firmę w ubiegłym roku, tym razem związanych z takimi aspektami jak: postrzeganie opakowania w kontekście sprzedaży w handlu detalicznym online czy też pozycjonowanie zestawów podarunkowych w całym portfolio produktowym. Wnioski z nich są bardzo ważne, także w kontekście naszej dalszej działalności. Napawają przy tym optymizmem, rokując dobrze zarówno na właśnie rozpoczęty rok, jak też kolejne lata” – podsumowuje Katarzyna Kozińska.

API Group na jesiennych wydarzeniach branżowych

Warszawa, 24.10.2018

Prezentacja innowacyjnych rozwiązań do produkcji opakowań i etykiet

Firma API Folie Polska wzięła aktywny udział w dwóch odbywających się w ostatnim czasie konferencjach branżowych, podczas których zaprezentowała swoje rozwiązania, dedykowane produkcji opakowań i etykiet – „Inkredible Printing World” oraz „Etykiety samoprzylepne – najnowsze technologie”. Pierwsze ze spotkań było też okazją do przedstawienia wyników badań rynkowych zleconych przez API Group, dotyczących opakowań premium i ich wpływu na decyzje zakupowe podejmowane przez konsumentów. Powyższe prezentacje wygłosiła Katarzyna Kozińska – dyrektor zarządzająca API Folie Polska.

„Udział w wydarzeniach branżowych, takich jak targi czy konferencje, jest dla naszej firmy bardzo ważny, zarówno w wymiarze międzynarodowym jak też lokalnym. Stąd z jednej strony nasza obecność na wystawach w rodzaju Labelexpo, Packaging Innovations czy Luxe Pack, z drugiej – na konferencjach, organizowanych lokalnie przez innych dostawców czy wydawnictwa branżowe. Naszym zdaniem są one bardzo dobrym miejscem do bezpośrednich spotkań z drukarniami opakowaniowymi i etykietowymi, które są główną grupą docelową API jeżeli chodzi o branżę poligraficzną. Stąd decyzja o udziale w premierowej edycji konferencji „Inkredible World of Printing” oraz obecność na konferencji „Etykiety samoprzylepne – najnowsze technologie”, która staje się już w naszym przypadku tradycją” – mówi Katarzyna Kozińska.

Pierwsza z wymienionych imprez odbywała się w dniach 27-28 września br. w podwrocławskiej Ślęzie. Jej organizatorem była firma hubergroup Polska wraz z partnerami, wśród których znalazła się m.in. API Folie Polska. Katarzyna Kozińska przygotowała z myślą o tym wydarzeniu dwa wystąpienia. Pierwsze, wygłoszone w ramach panelu fleksograficznego, poświęcone było ubiegłorocznym badaniom zleconym przez API Group, dotyczącym wpływu opakowania i jego wyglądu na decyzje zakupowe konsumentów. Przeprowadziła je firma Package InSight we współpracy z Uniwersytetem Clemsona, wykorzystując metodę tzw. eye tracking – śledzenia ruchów gałek ocznych w zainscenizowanej na tę potrzebę, dedykowanej przestrzeni sklepowej. Tu umieszczono czekoladę w opakowaniach standardowych oraz uszlachetnionych folią metalizowaną. „Okazało się, że nawet produkt średniej klasy, ale odpowiednio opakowany i „sprzedany”, może być uznany przez klienta za dobro luksusowe, za coś lepszego niż jest w rzeczywistości – mówiła Katarzyna Kozińska. – Wskazują na to liczne odpowiedzi badanych osób, które zaznaczały, że bardziej atrakcyjne opakowanie daje efekt świeżości, kojarzy im się z marką premium i sugeruje posiadanie produktu wyższej klasy. Konkluzja jest zatem jasna: warto zadbać, by – zwłaszcza w dobie coraz ostrzejszej konkurencji – produkt wyróżniał się na półce sklepowej, przyciągał uwagę niebanalnym wykończeniem czy efektami specjalnymi, tak by konsument niemal „kupił” go wzrokiem” – mówiła Katarzyna Kozińska.
Następnie przedstawiła przykładowy projekt zrealizowany z udziałem specjalistów API Group dla właściciela jednej z luksusowych wódek. Zastosowano tu kilka efektów specjalnych, m.in. z udziałem folii soczewkowej.
Druga z prezentacji, wygłoszona tym razem w ramach panelu offsetowego, była zatytułowana „Złoto czy srebro, czyli metalizowane folie do uszlachetniania druku i aspekty techniczne hot stampingu”. Katarzyna Kozińska przedstawiła podczas niej firmę API i jej ofertę, uwzględniającą zarówno różne rodzaje folii do tłoczenia na gorąco (m.in. metalizowane, holograficzne, pigmentowe) i na zimno (w tym najnowszą serię TU), jak i laminatów (m.in. Transmet, którego nowa wersja pojawiła się w ofercie firmy w tym roku). Prezentacja uwzględniała też studia przypadku, prezentujące zastosowanie materiałów marki API przy produkcji opakowań i etykiet kilku globalnych marek.

Na zakończenie Katarzyna Kozińska omówiła największe wyzwania stojące przed firmami zajmującymi się tłoczeniem na gorąco. Wskazywała też jak radzić sobie z poszczególnymi problemami technicznymi, występującymi podczas aplikowania folii.

W dniach 18-19 października w Mrągowie odbyła się kolejna konferencja „Etykiety samoprzylepne – najnowsze technologie”, organizowana przez wydawnictwo Polski Drukarz. Podczas spotkania, które zgromadziło ok. 250 osób, dyrektor zarządzająca firmą API Folie Polska wystąpiła z prezentacją zatytułowaną „Jak stworzyć opakowanie premium”. W referacie omówiła firmę API Group i jej najważniejsze innowacje technologiczne, wprowadzane na rynek od lat 20. ubiegłego wieku. Podkreślała również kompleksowość działań przez nią oferowanych. „Poza produkcją folii, laminatów i materiałów holograficznych, zapewniamy profesjonalne doradztwo w doborze podłoża i fachową pomoc przy trudnych projektach – mówiła Katarzyna Kozińska. – Systematycznie wprowadzamy nowe produkty i rozwiązania, inwestując w badania i rozwój. Z myślą o drukarniach i agencjach reklamowych stworzyliśmy unikalne narzędzie – Trends Folio, prezentujące najnowsze trendy w projektowaniu opakowań. Jesteśmy obecni na wielu imprezach branżowych, ale co jeszcze istotniejsze dla naszych obecnych i potencjalnych klientów – tworzymy lokalne oddziały, m.in. w Polsce, gdzie poza biurem i magazynem posiadamy zakład konfekcjonowania folii i laminatów”.
Następnie Katarzyna Kozińska wskazała kluczowe segmenty, w jakich firma API jest obecna ze swoją ofertą, m.in. opakowania i etykiety na produkty tytoniowe, wyroby alkoholowe, napoje, kosmetyki, farmaceutyki i suplementy diety, chemia gospodarcza. „Są wśród nich rzecz jasna produkty premium – mówiła – do opakowań których używane są m.in. stworzone przez nas, unikalne rozwiązania takie jak materiały holograficzne z serii Holonique czy folie soczewkowe Fresnel. Przykłady ich praktycznego zastosowania znajdują się we wspomnianej wcześniej publikacji Trends Folio. Wśród naszych klientów znajdują się największe globalne marki, także działające w sektorze dóbr luksusowych. Sądzę zatem, że – nieco przewrotnie odpowiadając na pytanie zawarte w tytule referatu – jesteśmy właściwym partnerem dla każdego, kto oczekuje opakowania niebanalnego, atrakcyjnego i zwracającego uwagę konsumenta. Zapraszamy do współpracy i do kontaktu z naszym podwarszawskim odziałem” – podsumowała Katarzyna Kozińska.

Debiut wydawnictwa API Trends Folio 2019/2020 na targach Luxe Pack Monaco

Warszawa, 04.10.2018
Podczas targów Luxe Pack Monaco, odbywających się w dniach 1-3 października br. i skierowanych do osób i firm działających na rynku opakowań luksusowych, miała miejsce światowa premiera API Trends Folio 2019/2020. Jest to kolejna edycja wydawnictwa, poświęconego najnowszym trendom w branży opakowaniowej. Na stoisku firmy był też promowany Transmet – niezawierający folii laminat, znajdujący zastosowanie w produkcji opakowań klasy premium.

API Trends Folio, którego pierwsze wydanie pojawiło się w 2015 roku, stał się – jak zapewnia API – swego rodzaju branżowym przewodnikiem po trendach i stylach, a jednocześnie ich wyznacznikiem na nadchodzące miesiące. Korzystają z niego właściciele marek, projektanci graficzni, jak też drukarnie specjalizujące się w produkcji opakowaniowej. Publikacja za każdym razem definiuje i wskazuje cztery obszary tematyczne stymulujące – zdaniem specjalistów API – rozwój branży opakowaniowej. Prezentuje jednocześnie, w jaki sposób właściwe zastosowanie folii, laminatów czy materiałów holograficznych może wzmocnić przekaz marki i wpłynąć na jej postrzeganie w kontekście zmian zachodzących na rynku.
Swoje działania API Group opiera m.in. na przeprowadzonych niedawno na jej zlecenie badaniach rynkowych. 78% właścicieli marek, którzy wzięli udział w ankiecie, uznało opakowanie za pozytywny element w kontekście zachowań konsumenta. Przy czym – jak dodaje firma – istotnym jest, by uwzględniało ono najnowsze trendy kulturowe, modowe i designerskie.
Podobnie jak przy poprzednich edycjach, także tym razem Trends Folio stanowi ewolucję wcześniejszych publikacji z tej serii. W założeniach twórców ma ono wspierać innowacyjność na każdym etapie procesu powstawania i wytwarzania opakowania. Tegoroczna edycja uwzględnia rosnące zapotrzebowanie na najwyższej klasy efekty i wykończenia, stosowane w produktach luksusowych dostępnych w sprzedaży detalicznej.
Pomysłodawcą i szefem zespołu odpowiedzialnego za projekt Trends Folio jest David Peters, Creative Development Manager w firmie API. Komentując pojawienie się nowej wersji wydawnictwa, podkreśla on znaczenie metod, dzięki którym właściciele marek mogą wykorzystać informacje o bieżących i przyszłych trendach do wyróżnienia się na tle konkurencji, większej interakcji z konsumentami oraz zwiększenia atrakcyjności ich produktów obecnych na półce sklepowej. Dodaje jednocześnie, że „trendy rynkowe mogą jedynie służyć za wskazówkę. Kluczem jest zrozumienie i stworzenie rozwiązania opakowaniowego, które będzie właściwe z punktu widzenia marki, konsumenta, kategorii produktowej oraz środowiska, w jakim produkt będzie pozycjonowany. Luxe Pack Monaco to doskonałe miejsce do przybliżenia nowych trendów rynkowych naszym obecnym i potencjalnym klientom. To zarazem najlepsza platforma do pokazania, w jaki sposób API współpracuje z właścicielami marek przy tworzeniu rozwiązań opakowaniowych, mających rzeczywisty wpływ na podejmowane przez konsumenta decyzje, zapadając jednocześnie w jego pamięć”.

Targi w Monako były jednocześnie okazją do promocji Transmet

– rozwiązania pozwalającego właścicielom marek zredukować negatywny wpływ na środowisko naturalne, bez uszczerbku na jakości finalnego opakowania klasy premium. „Przez ostatnich pięć lat inwestowaliśmy w rozbudowę naszego portfolio w zakresie niezawierających folii laminatów do wykańczania opakowań. Obecnie cała seria produktów Transmet umożliwia łączenie różnej stylistyki, stojącej za trendami wskazanymi w Trends Folio, z proekologicznością. W rezultacie użytkownik otrzymuje efekty, nadające markowym opakowaniom unikalny wygląd i charakter”.

API finalizuje wielomilionowe inwestycje w swoje zakłady produkcyjne

Warszawa, 26.09.2018
API Group poinformowała, że jej amerykański oddział – API Americas – zakończył proces centralizacji na tamtejszym rynku. Kosztem 9 mln USD zakłady produkcyjne w Lawrence (w stanie Kansas) zostały znacząco rozbudowane. Powierzchnia zajmowana przez fabrykę zwiększyła się o niemal 2000 m2, a jej potencjał wytwórczy wzrósł dwukrotnie.

Rozbudowa zakładów w Lawrence pozwoliła też na zakup wielkogabarytowego sprzętu, m.in. zbudowanej na specjalne zamówienie API linii powlekającej oraz maszyny do tłoczenia folią holograficzną. Te inwestycje umożliwią wprowadzenie do oferty firmy nowych folii dekoracyjnych.
Centralizacja działań prowadzonych w USA uwzględniała przeniesienie do Lawrence produkcji oraz sprzętu z zakładu w Rahway (w stanie New Jersey). Obecnie ponad 800 północnoamerykańskich klientów API (wśród których znajdują się producenci opakowań na środki higieny osobistej, przedmioty codziennego użytku, napoje i żywność) będzie w kompleksowy sposób obsługiwanych z nowo rozbudowanej fabryki w Lawrence. W zakładzie tym będą wytwarzane wszystkie produkty wchodzące w skład portfolio API Group, w tym folie do tłoczenia na zimno i na gorąco, folie pigmentowe oraz holograficzne. Stąd gotowe produkty będą też dystrybuowane do końcowych odbiorców.
Plan inwestycyjny, zrealizowany przez API z myślą o jej północnoamerykańskich klientach, objął też nowe centrum sprzedaży i dystrybucji w Levitton (w stanie Pensylwania). Stworzono je z myślą o lepszej obsłudze odbiorców ze Wschodniego Wybrzeża.

Mówi Michael Frederick, prezes jednostki biznesowej API Americas i jej dyrektor generalny:

„Obserwując rosnący popyt na nasze wyroby ze strony amerykańskich odbiorców, postanowiliśmy zrealizować inwestycje w infrastrukturę i wsparcie klientów, by móc w przyszłości obsługiwać ich w jeszcze lepszy sposób. Niedawna rozbudowa zakładów w Lawrence, która umożliwiła scentralizowanie naszych działań w USA, pozwoli na zwiększenie mocy wytwórczych, a co za tym idzie – skrócenie czasu dostaw do naszych klientów z tego regionu świata. Inne korzyści z niej wynikające to dywersyfikacja naszych możliwości oraz otwarcie nowych źródeł przychodów. Mamy nadzieję, że potencjał, jaki obecnie drzemie w zakładach Lawrence, dostrzegą kolejne firmy”.
Dino Kiriakopoulos, CEO firmy API Group, dodaje: „Posiadamy w swojej ofercie najwyższej klasy laminaty, folie i materiały holograficzne, umożliwiające wzmocnienie przekazu, jaki niesie ze sobą opakowanie czy brand. Rozbudowa zakładów w Lawrence oznacza zwiększenie synergii pomiędzy naszymi produktami i w ramach całego łańcucha dostaw. Dzięki niej będziemy w stanie dostarczać innowacyjne rozwiązania opakowaniowe, zbieżne z oczekiwaniami i wymaganiami naszych klientów. Aby umożliwić rozbudowę fabryki w Lawrence, niezbędne było zamknięcie i sprzedaż zakładów w Rahway. W tym miejscu chciałbym podziękować wszystkim jej pracownikom za zaangażowanie i wsparcie, jakie dawali oni firmie API i jej klientom przez minionych 40 lat. Doceniamy znaczącą rolę, jaką zakład w Rahway i jego cała załoga odegrał w naszym rozwoju”.

API współtwórcą opakowania na limitowaną, „mundialową” wersję szampana Taittinger

Warszawa, 20.07. 2018
Z okazji odbywających się niedawno mistrzostw świata w piłce nożnej firma Taittinger przygotowała specjalną, „mundialową”, limitowaną edycję swojego sztandarowego produktu, jakim jest szampan Brut Reserve NV. O efektowne wykończenie opakowania na butelki z trunkiem zadbała firma API – wieloletni partner marki Taittinger, dostarczający niestandardowe rozwiązania, wyróżniające jej luksusowe produkty na półce sklepowej.

Projekt związany był z objęciem przez Taittinger roli oficjalnego dostawcy szampana na zorganizowaną przez FIFA imprezę piłkarską. Mistrzostwa świata odbywały się w Rosji, co znalazło swoje odzwierciedlenie na opakowaniu. Umieszczone zostały na nim niebieskie i srebrne „motywy kosmiczne”, mające symbolizować osiągnięcia tego kraju w eksploracji przestrzeni pozaziemskiej.
Do ich wytworzenia wykorzystano technologię soczewkową API Fresnel: dzięki niej umieszczone na opakowaniu, znane także z innych rozwiązań API bąbelki wyglądem przypominają lśniące, diamentowe piłki futbolowe. Efekt ten ma przyciągać uwagę konsumentów i wyróżnić szampan Taittinger na półkach sklepowych. Zdaniem firmy API to niebanalne opakowanie stało się jednocześnie dobrem poszukiwanym zarówno przez fanów piłki nożnej, jak też znawców szampana. Na opakowaniu znalazł się też obraz pucharu świata, wręczanego zwycięzcy turnieju – jego z kolei poddano obróbce z udziałem srebrnej folii metalizowanej.

Mówi David Peters – Creative Development Manager w firmie API Group:

„W przypadku ikonicznych, kultowych marek takich jak szampan Taittinger naszym celem jest zawsze stworzenie opakowania, które nie tylko wzmacnia wizerunek brandu w oczach klienta, ale też wprowadza intrygujące elementy, mające wzbudzić zainteresowanie konsumenta. Aby osiągnąć zamierzony efekt w przypadku specjalnej, pamiątkowej edycji szampana, przygotowanej na mistrzostwa świata w piłce nożnej, ściśle współpracowaliśmy z zespołem projektantów firmy Taittinger. Dzięki temu byliśmy pewni, że wspólnie stworzymy luksusowy produkt, będący obiektem pożądania wielu osób”.
Technologia soczewkowa Fresnel została stworzona przez API Group po raz pierwszy w 2012 roku, właśnie z myślą o marce Taittinger i jej luksusowych szampanach. Clovenis Taittinger tak skomentował najnowsze bazujące na niej rozwiązanie, przygotowane na piłkarskie mistrzostwa świata: „Zarówno wielkie zwycięstwa, jak i spektakularne porażki, niosą ze sobą pamięć o wyniku czy atmosferze meczowej. Jednak z czasem te emocje, nawet najwspanialsze, zanikają. W futbolu wspaniałą rzeczą jest miłość do piłki nożnej, która jest wciąż podtrzymywana: z meczu na mecz, przy każdym strzelonym golu, z pokolenia na pokolenie. Mają w tym swój udział wszystkie ważne chwile, jakich doświadczamy. Miłość do piłki nożnej, czy generalnie do sportu sprawia, że odczuwamy większą sympatię do innych ludzi, myślimy o przyszłości, o przygodach. Tak po prostu. Podparty pasją mecz staje się pewnym etapem życia, podobnie jak jest nim lampka szampana dzielona z inną osobą”.

API Group nawiązuje strategiczną współpracę z firmą Haney w zakresie projektowania i produkcji opakowań

Warszawa, 10.06.2018
API Group, specjalizująca się w rozwiązaniach wzmacniających przekaz markowych produktów, poinformowała o rozpoczęciu strategicznej współpracy z firmą Haney. Obejmuje ona ścisłe partnerstwo, uwzględniające sferę kreacji i wdrażania odpowiednich rozwiązań technologicznych, przy projektowaniu i produkcji opakowań na produkty marki VIA Alliance – programu partnerskiego firmowanego przez Haney.

Haney to firma specjalizująca się w tworzeniu prototypów opakowań. Zapoczątkowany przez nią program – VIA Alliance – ma być wsparciem dla klientów z segmentu opakowań konsumenckich z USA w poszukiwaniu nowych możliwości rynkowych. Zakłada on wykorzystywanie najnowszych, innowacyjnych i „inteligentnych” rozwiązań opakowaniowych we współpracy z czołowymi firmami, działającymi w tej branży. API Group, specjalizująca się w produkcji folii, laminatów i materiałów holograficznych znajdujących zastosowanie także w branży opakowań (m.in. na napoje, konfekcję, wyroby tytoniowe, perfumy, kosmetyki i środki pielęgnacyjne), dołączyła do grona partnerów programu.

Właściciele marek z szeroko rozumianej branży dóbr konsumpcyjnych, którzy nawiązali współpracę z firmą Haney w zakresie tworzenia prototypów opakowań, testowych oraz opakowań wykorzystywanych w e-handlu, uzyskali obecnie dostęp do szerokiego portfolio materiałów i technologii API.
Mówi Richard Burnhouse – dyrektor handlowy API Group: „Doskonale rozumiemy siłę kooperacji i partnerskiego podejścia stosowanego przez tak otwarte firmy jak Haney. Dzięki nawiązaniu z nią współpracy możemy ze swojej strony zaproponować jeszcze większą wartość dodaną w naszych rozwiązaniach oferowanych klientom. Obecność w programie VIA Alliance innych znaczących firm otwiera przy tym pole do współpracy z ich projektantami przy tworzeniu łamiących schematy i wyróżniających się opakowań. Jesteśmy dumni z naszych produktów, ale równie dużą wagę przywiązujemy do naszych zdolności i kwalifikacji w zakresie kreacji i doradztwa technologicznego. Stale rozwijamy tę część naszej oferty, by pomagać i inspirować właścicieli marek oraz projektantów w zakresie tworzenia niebanalnych rozwiązań opakowaniowych”.

Właściciele marek uczestniczący w programie VIA Alliance uzyskają dostęp do pełnego portfolio produktów API. Obejmuje ono m.in. najnowsze osiągnięcia technologiczne w zakresie folii, laminatów i materiałów holograficznych. W założeniach producenta są one projektowane tak, by maksymalizować  atrakcyjność wizualną finalnych opakowań – zarówno podczas ekspozycji na półce sklepowej, jak i poza nią.
W ramach programu jego uczestnicy uzyskają też dostęp do jednej z najnowszych propozycji API Group – nie zawierającego folii laminatu Transmet, będącego – zdaniem firmy – atrakcyjną i proekologiczną alternatywą dla tradycyjnych laminatów metalizowanych.

Mówi Dan Haney – współzałożyciel i prezes firmy Haney: „Z dumą witamy API Group wśród partnerów programu VIA Alliance, na który składa się najwyższej klasy portfolio materiałów i rozwiązań technologicznych, znajdujących zastosowanie przy produkcji opakowań. API wnosi do naszej inicjatywy najwyższej jakości wyroby dekoracyjne, innowacyjne technologie, wiedzę techniczną, światowy zasięg działania i – co niezwykle istotne – pasję w realizowaniu swoich zamierzeń i planów. Firma API doskonale rozumie, że w obecnych czasach produkcja nawet najlepszych wyrobów i ich sprzedaż tradycyjnymi kanałami jest niewystarczająca. Najlepsze w swojej klasie, otwarte w myśleniu i działaniu firmy takie jak API, Haney i pozostali partnerzy programu VIA Alliance przekształcają – m.in. za sprawą tego rodzaju platform i ścisłego w ich ramach partnerstwa – cały rynek opakowań na dobra konsumenckie. Liczymy na długą i owocną współpracę z całym zespołem API”.

Badania zamówione przez API Group potwierdzają: rośnie znaczenie podarunków klasy premium

Warszawa, 28.05.2018
Firma API Group, specjalizująca się w rozwiązaniach wzmacniających przekaz markowych produktów, zamówiła kolejne badania rynkowe, dedykowane opakowaniom, ich postrzeganiu przez rynek konsumencki i funkcjonujące na nim osoby. Tym razem ocenie poddano kategorię produktów oferowanych jako luksusowe podarunki. Badania pokazały, że jest ona na fali wznoszącej: ponad 60% menedżerów marki wskazało, że weźmie je pod uwagę tworząc i rozwijając portfolio swoich wyrobów, gdyż wiążą się z nimi „znaczące możliwości rynkowe”.

Jak podaje API Group, aż 72% ankietowanych osób uznało że podarunki są ważnym lub bardzo ważnym elementem oferty produktowej, przy czym tylko 43,5% dotychczas wprowadziło takowe do swojego portfolio.
Komentując wyniki badań, David Peters – Creative Development Manager w API Group zwraca uwagę na fakt, że właściciele marek w coraz większym stopniu zdają sobie sprawę z tego, że wprowadzenie do oferty podarunków klasy premium może dać im przewagę konkurencyjną. Wskazuje przy tym, że opakowanie ma do odegrania ważną rolę w kontekście rosnącej liczby produktów o statusie podarunków i ich postrzegania przez konsumentów: „W tradycyjnym ujęciu, kategoria podarunków jest kojarzona z sezonowymi promocjami i sklepami bezcłowymi. Jednak w ostatnich latach obserwujemy, że coraz więcej marek inwestuje w tę część swojego portfolio, m.in. po to, by wyróżniać swoje produkty przez cały rok, w różnych przestrzeniach sklepowych”.

„Podarunki to dla właścicieli marek sposób, by zaoferować kupującym nowy rodzaj produktu, jaki mogą sprezentować swoim obecnym klientom. Ich atrakcyjność wizualna czy dotykowa powoduje jednocześnie, że opakowania prezentowe są przez obdarowanych zatrzymywane i przechowywane, zwiększając oddziaływanie marki na konsumenta – kontynuuje David Peters. – Dla właściciela marki prezentacja jego produktu jest kluczowa. Oddziałując poprzez projekt, opakowania mogą stanowić wartość samą w sobie, znacząco podnosząc obecność marki w mediach społecznościowych. Konsumenci lubią bowiem dzielić się otrzymanymi prezentami online, zwłaszcza gdy opakowanie jest unikalne i ekscytujące pod względem wizualnym”.
API Group ma za sobą udane projekty opakowań, zrealizowane dla marek luksusowych takich jak Tattinger czy Lancôme. Dla obu firm eksperci API przygotowali zestaw rozwiązań opakowaniowych, uwzględniający także produkty o charakterze podarunków. Wiedza i doświadczenia API w kontekście zastosowania odpowiednich folii i laminatów z oferty firmy wpłynęły dodatkowo na zwiększenie atrakcyjności wizualnej opakowań i pozwoliły wyróżnić je na półce sklepowej.
„Opakowanie to silne narzędzie w kontekście tworzenia interesującego i angażującego wizerunku marki, dzięki czemu stale jest ona bardziej atrakcyjna od konkurencji – dodaje David Peters. – Przygotowując ofertę podarunkową, właściciele marek i projektanci muszą brać pod uwagę to, w jaki sposób opakowanie będzie prezentowane i ocenić – już na początku procesu jego tworzenia – potencjalny efekt, jaki ono może przynieść”.

„Jak opakowanie będzie prezentować się na półce sklepowej? Jaki będzie miało kształt i kolor? Jakie efekty specjalne i rodzaje uszlachetnień należy zastosować? Na te i inne pytania można odpowiedzieć poprzez zastosowanie odpowiednich folii, laminatów i rozwiązań holograficznych. Właściwy ich dobór może bowiem w znaczący sposób podnieść jakość opakowania i wzmocnić siłę marki, jaką ono reprezentuje” – podsumowuje David Peters.
Z badaniami zamówionymi przez API Group i przeprowadzonymi na grupie 265 decydentów z branż kreatywnej i marketingowej przez firmę 72 Point w marcu br., można zapoznać się odwiedzając stronę https://apigroup.com/resources/market-insights/

API Group na targach Luxe Pack New York 2018: styl i proekologiczność w opakowaniach luksusowych

Warszawa, 23.05.2018
W dniach 16-17 maja br. w Nowym Jorku odbyła się północnoamerykańska edycja targów Luxe Pack New York, dedykowanych rozwiązaniom znajdującym zastosowanie w produkcji opakowań luksusowych. Wśród ich wystawców po raz kolejny znalazła się API Group, promując przede wszystkim swój innowacyjny, proekologiczny laminat Transmet, przeznaczony do wytwarzania stylowych opakowań na dobra klasy premium. Materiał ten znalazł się na liście produktów nominowanych w kategorii Best in Green Product konkursu LuxePack in Green, towarzyszącego targom i promującego rozwiązania przyjazne dla środowiska naturalnego.

Transmet to nie zawierający folii laminat klasy high-end, przeznaczony do uszlachetniania opakowań tekturowych. Zdaniem producenta, posiada on wszystkie zalety znane z tradycyjnie metalizowanych laminatów poliestrowych (aplikowanych na karton), jednak – z uwagi na wyeliminowanie folii – można go poddawać recyklingowi w ramach zwykłych linii przetwarzających odpady przemysłowe. Dzięki zastosowaniu laminatu Transmet, właściciele marek mogą zredukować negatywny wpływ na środowisko naturalne bez – jak zaznacza API – utraty jakości przy wykańczaniu i uszlachetnianiu produktów klasy premium.
Poza aspektem proekologicznym, wśród kluczowych zalet tego materiału producent wymienia również wysoki poziom połysku i brak ryzyka związanego z rozwarstwieniem. Jego elastyczność sprawa, że – jak podkreśla producent – nawet na cienkiej warstwie papieru można uzyskać efekt metalizacji. Dzięki temu Transmet staje się wydajnym rozwiązaniem w kontekście licznych jego zastosowań.
Jak wynika z informacji przekazanych przez firmę API, m.in. z uwagi na proekologiczność nowego laminatu, ilość zamówień na jego dostawy w skali globalnej osiągnęła w tym roku rekordowy poziom.

Mówi Richard Burnhouse – dyrektor handlowy API Group: „Chcemy zachęcić właścicieli marek z całego świata do ograniczenia ilości wykorzystywanych przez nich tworzyw sztucznych. Z tego względu Luxe Pack New York potraktowaliśmy jako znakomitą okazję do spotkania z nimi i podzielenia się naszą wiedzą na temat tego, jak połączyć styl i proekologiczność przy projektowaniu i tworzeniu ich opakowań. Będąc światowym liderem w tej dziedzinie, dysponując najwyższej klasy technologią, bogatym doświadczeniem i potencjałem produkcyjnym, z dumą zaprezentowaliśmy laminat Transmet na tej prestiżowej wystawie. Jesteśmy zdeterminowani, by dalej rozwijać i wprowadzać na rynek rozwiązania wzbogacające opakowania, wspierające w ich wyróżnianiu się na półce rynkowej, a jednocześnie – czyniące je bezpieczniejszymi dla całej planety”.

Dwudniowa wystawa stała się też okazją do pierwszej na rynku północnoamerykańskim prezentacji przewodnika API Trends Folio 2018/2019 szerszej publiczności. Jest on owocem pracy zespołu międzynarodowych specjalistów i ekspertów technicznych API, których zadaniem było wskazanie najważniejszych trendów w obszarze kreacji opakowań oraz możliwości zastosowania przy ich produkcji folii, laminatów i rozwiązań holograficznych, oferowanych przez brytyjskiego producenta. Wszystko po to, by wzmacniać przekaz markowych produktów na rynku, z uwzględnieniem pojawiających się na nim zmian.

Sukces firmy API Folie Polska na targach Packaging Innovations 2018

Warszawa, 19.04.2018
Sukcesem zakończył się udział firmy API Folie Polska – lokalnego oddziału API Group (producenta specjalistycznych folii, laminatów i rozwiązań holograficznych dedykowanych m.in. branży opakowaniowej) w targach Packaging Innovations 2018. Odbywały się one dniach 17-18 kwietnia br. w Warszawie. Stoisko firmy, obfitujące w liczne próbki materiałów wytwarzanych przez API oraz przykłady ich praktycznych zastosowań, było pełne gości przez oba dni targowe. Dużym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród projektantów i innych osób odpowiedzialnych za kreację, cieszyła się 2. edycja API Trends Folio – publikacji prezentującej trendy w branży opakowań na lata 2018-2019. Z kolei przedstawiciele drukarń mogli poznać zalety nowej generacji folii do tłoczeń na zimno TA-Plus, jaka miała swoją polską premierę na targach.

Mówi Katarzyna Kozińska, dyrektor zarządzająca API Folie Polska: „Na wystawie Packaging Innovations pojawiliśmy się z własnym stoiskiem po raz trzeci i kolejny raz bez zawahania mogę stwierdzić, że był to trafiony pomysł. Warszawskie targi, podobnie jak ich edycje odbywające się w innych krajach, to impreza idealna dla takiej firmy jak API. Jesteśmy bowiem nie tylko producentem specjalistycznych materiałów znajdujących zastosowanie w produkcji opakowań oraz etykiet, ale też proponujemy naszym klientom różnego rodzaju rozwiązania, doradzamy przy tworzeniu projektów, obrazujemy ścieżkę rozwoju, a za sprawą publikacji API Trends Folio – wskazujemy trendy, które będą obowiązywać w branży opakowań w najbliższych dwóch latach”.

API Trends Folio to owoc pracy dedykowanego zespołu API Group, którym kieruje David Peters – Creative Development Manager w jej brytyjskiej centrali. W założeniach twórców publikacja ta ma być swego rodzaju przewodnikiem po świecie opakowań i ich projektowania, przy uwzględnieniu specyfiki docelowych produktów. Obecna, 2. edycja Trends Folio została podzielona na cztery części, obrazujące trendy, jakie mają obowiązywać na rynku w latach 2018-2019.
„Inspirowany naturalnymi zjawiskami przyrodniczymi Neon Storm zawiera wskazówki dla osób działających w branży opakowań, dedykowanych na rynek sprzedaży detalicznej, realizowanej m.in. w sklepach bezcłowych – mówi Katarzyna Kozińska. – Ethereal z kolei to część skierowana do firm działających na rynku produktów kosmetycznych i pielęgnacyjnych. Tu nasi eksperci wykorzystali stworzoną przez API technologię Holonique, pozwalającą na tworzenie efektów lustra i „miękkich” barw. Z myślą o segmencie opakowań na wyroby tytoniowe oraz e-papierosy powstał dział Primary Matrix, gdzie wykorzystano efekty specjalne, uzyskiwane dzięki manipulowaniu światłem. Zestaw zamyka Diamond Luxe – pakiet rozwiązań, mający uatrakcyjniać opakowania na dobra luksusowe (głównie napoje i prezenty klasy premium) za sprawą „diamentowych” elementów i wykończeń”.
Nowa edycja Trends Folio zawiera przykłady wdrożeń przeprowadzonych z udziałem materiałów API oraz na bazie pomysłów jej zespołu kreatywnego. Znalazły się tu dwa studia przypadku, dotyczące wódki klasy premium – Ciroc oraz szampana Taittinger. Oba powstały w oparciu o idee zaprezentowane w pierwszym wydaniu API Trends Folio.

„Publikacja ta spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem osób odwiedzających nasze stoisko – kontynuuje Katarzyna Kozińska. – Tym bardziej, że znalazły się też nim opisywane w niej opakowania oraz materiały służące do ich wykonania, których można było dotknąć, obejrzeć, a w przypadku Trends Folio – zabrać ze sobą własny egzemplarz. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się zwłaszcza podłoża soczewkowe i holograficzne – wydaje się, że rynek zaczyna w pełni dostrzegać ich potencjał. Cieszy nas, że – zgodnie z ideą targów Packaging Innovations – spektrum gości było bardzo szerokie: studenci uczelni zajmujących się designem, projektanci, osoby z działów kreacji, właściciele marek oraz przedstawiciele drukarń. Taka różnorodność pozwoliła na pozyskanie wielu kontaktów oraz zebranie cennych opinii na temat naszej firmy, jej oferty i postrzegania na rynku. To z pewnością zaowocuje już w niedalekiej przyszłości”.

Targi Packaging Innovations 2018 były też miejscem oficjalnej polskiej premiery nowej folii API do tłoczenia na zimno – TA-Plus. „Produkt ten jest naszym zdaniem najbardziej zaawansowaną technologicznie folią do tego typu zastosowań, obecnie dostępną na rynku – podkreśla Katarzyna Kozińska. – Oferuje ona wyjątkowo wyraźne odwzorowanie detali, możliwość aplikowania na większych powierzchniach opakowania oraz właściwe parametry w kontekście zadrukowywania”.
Na stoisku były obecne próbki zarówno TA-Plus, jak też innych podłoży wytwarzanych przez API i konfekcjonowanych m.in. w jej podwarszawskim zakładzie produkcyjnym. „Odnotowujemy dynamiczny rozwój na polskim rynku, więc wykorzystaliśmy targi, by poinformować szerzej o tym naszych obecnych i potencjalnych klientów. API Folie Polska zatrudnia obecnie około 15 osób, a zatrudnienie u nas wciąż rośnie m.in. z uwagi na przejęcie działalności w zakresie folii przemysłowych, realizowanej do niedawna przez zakład w niemieckim Rednitzembach; także w kontekście obsługi klientów z innych krajów. To bardzo duże wyzwanie i odpowiedzialność, ale też docenienie roli polskiego oddziału w strukturach API Group”.

„Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili nasze stoisko podczas targów Packaging Innovations 2018. Zainteresowanych ofertą API zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z naszą firmą. Chcemy też zaanonsować naszą obecność na kolejnych tegorocznych wydarzeniach, dedykowanych branżom opakowań i etykiet. O każdym z nich będziemy sukcesywnie informować” – podsumowuje Katarzyna Kozińska.

API Group na konferencji Pack & Spirit

Warszawa, 09.04.2018
Konferencja Pack & Spirit w Reims (Francja) to kolejna tegoroczna impreza branżowa, podczas której API Group przedstawi swoją wizję globalnych trendów w branży opakowań, m.in. dedykowanych napojom luksusowym. Wydarzenie, odbywające się w dniach 10-11 kwietnia, rozpocznie prezentacja Davida Petersa – Creative Development Managera w jej brytyjskiej centrali, który przedstawi m.in. najnowsze wydanie API Trends Folio 2018/2019 – swego rodzaju „przewodnik” API po świecie opakowań. Warto dodać, że polscy klienci będą mieli okazję do zapoznania się z nim niedługo później – podczas targów Packaging Innovations 2018, organizowanych w dniach 17-18 kwietnia w Warszawie.


Pack & Spirit to dwudniowa konferencja, gromadząca przedstawicieli międzynarodowych marek oraz dostawców opakowań luksusowych, przeznaczonych do wina i innych wyrobów alkoholowych. Jednym z założeń przyświecających organizatorom jest prezentacja obecnych i przyszłych trendów, decydujących o kształcie całego sektora napojów luksusowych.
Termin wydarzenia zbiegł się w czasie z niedawną europejską premierą Trends Folio 2018/2019 – drugiej edycji wydawnictwa, sygnowanego przez API Group. Jest ono owocem pracy zespołu międzynarodowych specjalistów i ekspertów technicznych API, których zadaniem było wskazanie najważniejszych trendów w obszarze kreacji opakowań oraz możliwości zastosowania przy ich produkcji folii, laminatów i rozwiązań holograficznych, oferowanych przez brytyjskiego producenta. Wszystko po to, by wzmacniać przekaz markowych produktów na rynku, z uwzględnieniem pojawiających się na nim zmian.
Jak zapewnia API, twórcy nowego wydania Trends Folio w dużej mierze czerpali inspirację ze światowego przemysłu modowego. W efekcie wskazane zostały cztery kluczowe trendy, jakie – ich zdaniem – będą w najbliższym czasie dominować w kontekście projektowania opakowań, także dedykowanych napojom luksusowym.
Pierwszy z nich to Neon Storm – inspirowany naturalnymi zjawiskami przyrodniczymi np. nagłym rozbłyskiem słońca. Diamond Luxe z kolei ma uatrakcyjniać opakowania na dobra luksusowe za sprawą diamentowych elementów i wykończeń. Primary Matrix wykorzystuje specjalne efekty techniczne, uzyskiwane dzięki manipulowaniu światłem. W ostatnim ze zdefiniowanych trendów – Ethereal – wykorzystano opracowaną przez API technologię Holonique, pozwalającą na tworzenie efektów lustra i „miękkich” barw.

Mówi David Peters: „Na współczesnym, niezwykle konkurencyjnym rynku jest niezwykle ważnym, by właściciele marek napojów luksusowych stworzyli własną tożsamość, ukierunkowaną na oczekiwania ich klientów. Opakowanie, wraz z doświadczeniem użytkownika jakie niesie ze sobą, to fundamentalna część tego procesu. Tegoroczna edycja Trends Folio ma zatem wspierać projektantów i właścicieli marek w znalezieniu własnej drogi do tożsamości oraz w zapewnieniu, że ich produkty będą stale wyróżniać się na tle konkurencji”.

„Pack & Spirit to dla nas idealne miejsce, by podzielić się swoją wizją odnośnie przyszłości opakowań luksusowych. Mamy nadzieję, że samo wydarzenie, jak też spotkanie z nami pomoże projektantom, drukarzom i właścicielom marek zrozumieć rolę, jaką wskazane w Trends Folio trendy mogą odegrać w procesie wzmacniania marek, zarówno w tym roku, jak i w latach następnych” – dodaje David Peters.
Wraz z zespołem API Group będzie on obecny na stoisku firmy (nr A20), gdzie swoje miejsce – poza Trends Folio – znajdą także różne rozwiązania z oferty brytyjskiego producenta. Spotkania będą też okazją do prezentacji praktyce, w jaki sposób tendencje rynkowe znane z pierwszej edycji publikacji przygotowanej przez API przełożyły się na ubiegłoroczne sukcesy globalnych marek.

W kolejnym tygodniu okazję do spotkania z Davidem Petersem oraz pozostałymi przedstawicielami API (przede wszystkim reprezentującymi jej lokalny oddział – API Folie Polska) będą mieli polscy klienci. Firma będzie bowiem obecna z własnym stoiskiem (nr F2) podczas targów Packaging Innovations 2018, odbywających się w Warszawie w dniach 17-18 kwietnia br. Tu swoją polską premierę będą mieć zarówno publikacja API Trends Folio 2018/2019, jak też nowa folia do tłoczenia na zimno, stworzona i wprowadzona niedawno na rynek przez API – TA-Plus.